wtorek, 8 marca 2011

Dobór barw we wnętrzach mieszkalnych i pomieszczeniach

Autorem artykułu jest Władysław Kohut


Każde wnętrze, a szczególnie mieszkalne, powinno się wykończyć takim zestawem barw, aby zachęcało swoim wyglądem do stałego przebywania w nim.
Barwy nadawane poszczególnym elementom wnętrz (ścianom, sufitom, podłogom itp.) powinny łączyć te elementy w całość, a nie rozdzielać.
Należy stosować w tym celu zestawienia barw harmonizujących ze sobą.
Zestaw barw jest harmonijny, tj. sprawiający wrażenie spokoju, równości oddziaływania psychologicznego poszczególnych barw w zestawie, jeżeli pozwala na oglądanie każdej z barw zestawu bez zmuszania oglądającego do przenoszenia wzroku na którąkolwiek inna barwę tego zespołu, co ma miejsce, jeżeli wśród barw w pomieszczeniu znajdują się barwy uzupełniające się, jak np.
fioletowe z żółtą, niebieska z pomarańczową, zielona z czerwoną, żółta z fioletową itp. Takie zestawienia barw nazywa się kontrastowymi i dopuszcza się ich stosowanie tylko wówczas, gdy zależy na wywołaniu kontrastów.
W doborze barw do wnętrz przeznaczonych na pobyt ludzi należy eliminować barwy wywołujące rozdrażnienie i niepokój, jak np. barwę czerwoną, a także żywe odcienie barwy pomarańczowej. Barwy takie należy stosować z dużym umiarem, jedynie w celu dekoracyjnym, nigdy na większych płaszczyznach.
Niezależnie od przestrzegania zasad zestawienia barw ostateczna ocena efektu barwnego wykończenia wnętrza zależy od szeregu czynników, wśród których niepoślednią rolę odgrywają indywidualne upodobania.
Stanowi to dużą trudność w doborze barw i niejednokrotnie zmusza do wykonania odpowiedniego malowania próbnego.
Tonację barw, nazywana potocznie w języku malarskim kolorami pełnymi, półpełnymi i jasnymi powinno się również umiejętnie stosować.
Wymalowania wnętrz powinny być tym jaśniejsze, im mniej nasłonecznione jest pomieszczenie.
Wykorzystując zjawisko złudzeń optycznych, płaszczyzny ścian krótszych powinno się malować barwami ciemniejszymi, co sprawia wrażenie ich przybliżenia.
Podobnie sufity pomieszczeń wysokich, pomalowane ciemniejszą barwą, sprawiają wrażenie niższych.
Sufitu niskich pomieszczeń powinno się malować na biało lub bardzo jasnymi farbami, gdyż stworzy to wrażenie podwyższenia sufitu.
Właściwości niektórych barw wywoływania wrażenia ciepła powinno się wykorzystywać w wypadku malowania pomieszczeń położonych od strony od strony północnej lub niedostatecznie nasłonecznionych.
Natomiast pomieszczenia nasłonecznione można malować w barwach wywołujących wrażenie chłodu.
W pomieszczeniach mieszkalnych przyjemniejsze są powłoki matowe lub z jedwabistym połyskiem niż powłoki silnie błyszczące.


Wladko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz