wtorek, 8 marca 2011

Dobór barw w zakładach przemysłowych

Autorem artykułu jest Władysław Kohut


Właściwe wykończenie barwne wnętrza zakładu pracy, a także maszyn i urządzeń, ma duży wpływ na kształtowanie się „klimatu”, który ułatwia wykonanie zadań produkcyjnych, sprzyja dokładności wykonania, zmniejsza zmęczenie pracownika i podnosi bezpieczeństwo pracy.
Barwy i zestawienia barw, które przyczyniają się do wystąpienia powyższych czynników, określa się jako barwy i zestawy funkcjonalne.
Barwy funkcjonalne powinny wpływać na psychikę pracownika w sposób umożliwiający mu koncentrację na wykonywanych czynnościach bez wywoływania nastrojów podniecenia lub rozdrażnienia.
Z tego względu ścian pomieszczeń produkcyjnych nie powinno się wykańczać barwami jaskrawymi. Wykluczyć należy zestawienia kontrastowe. Wymalowania białe powinno się stosować jedynie na sufitach. Nie powinno się również stosować barw ciemnych, nastrajających ponuro, nie sprzyjających dążeniu do zachowania czystości i utrudniających spostrzeganie przedmiotów umieszczonych na ich tle.
Barwy żółte i jaskrawe można stosować jedynie do akcentowania poruszających się maszyn, sprzętu przeciwpożarowego, zaworów instalacji itp.
Jako barwy zalecane do korpusów maszyn należy wymienić zielonoszarą i jasnoszarą. Tłem właściwym dla miejsca obróbki mechanicznej jest barwa szarożółta jasna, a dla oznaczenia poruszających się elementów maszyn – różowa i kanarkowa. Zestawienia barw kontrastowych powinno się stosować w granicach wystarczających dla wyraźnego wyodrębnienia zarysów urządzeń sprzętu przeciwpożarowego itp. z zasadniczego tła barwnego.
Należy dążyć do stosowania takich zestawień barwnych, aby nie raziły one swoja nienaturalnością w porównaniu z tymi, które pracownik spotyka w życiu codziennym.
Każde pomieszczenie w zakładzie produkcyjnym należy wykończyć barwnie w sposób wyróżniający je spośród innych pomieszczeń.
Pomieszczenia specjalne w zakładach przemysłowych, a szczególnie pomieszczenia przeznaczone do odpoczynku załogi, powinno się wykańczać takim zestawem barw, aby oddziaływały uspokajająco, odświeżająco i lekko ożywiająco. Pomieszczenia te swoim wyglądem powinny się wyraźnie różnić od pomieszczeń produkcyjnych.
Zwrócić też należy uwagę na konieczność właściwego doboru barw pomieszczeń sanitarnych (umywalnie, natryski, ustępy). Barwy te powinny być jasne, ciepłe i podkreślające wrażenie czystości. Stosowane dosyć często w tych pomieszczeniach barwy szare, rzekomo w celu zabezpieczenia przed brudzeniem się ścian, nie tylko nie spełniają swojej roli, lecz także nie skłaniają
użytkowników do dbania o czystość.

Wladko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz